Travma

Biyolojik anne ve babadan kalıtsal olarak gelen mizaç büyüdüğünüz çevre ve sizi yetiştirenlerin katkısıyla bir kişiliğe dönüşür. Yaşamın ilk yıllarında yaşanan her şey kişinin yaşamında en etkili olaylar olacaktır. Bu nedenle çocukluk çağında yaşanan travmalar ve ihmaller kişinin yetişkinliğini bir hayli etkiler.

Bazen bir ağacın filizken aldığı yaraları büyüterek gövdesinde taşıması gibi taşır yetişkin birey acılarını. Bazen sadece idare eder insan, filmlerin ayrılık ve kavuşma sahnelerinde ağlar ama bilmez neyin kendisini etkilendiğini. Bilmez idare etmekten daha fazlasını ve ayrılıkları neden diğerlerinden daha ağır yaşadığını.

Fırtına dinmesine rağmen eğiktir dalları, başı bakamaz ne göğe ne de gözlerine diğerlerinin, kimi zaman gövdesinden başlar eğilme, kendisini rüzgarlı bir sahilde ağaçmış gibi düşünür de gelmez aklına dik durabileceği fırtına çoktan dindiği halde. Bazen tam tersi olur hatta, rüzgarda eğmez gövdesini dik durmak, güçlü olmak için kırılır dalları insanın. Oysa bırakıverse rüzgara kendini bazen, en az zararla atlatılacaktır zor zamanlar.

İdare etmekten daha fazlası için…

You may also like...