Aşk Olsun!

Aşık biri ile Obsesif Kumpulsif Bozukluk’tan müzdarip birinin beyin işleyişinin ve kimyalarının benzer olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İnsanlar aşık olduğunda geçici bir psikolojik rahatsızlığa gönüllü olarak sahip olmak istiyormuş gibi görünüyor. Bir güne sığmayacak olsa da 14 Şubat bahanesiyle: Aşk için aşk olsun…

Emek harcayın, Aşk Olsun; hem de sadece karşınızdaki insan mutlu olsun diye değil kendiniz için. Bu çaba yaşam ile bağlarınızı güçlendirecektir.

Sevdiğiniz insana dair harcayacağınız her emek aşkınızı da güçlendirir. Güçlü bir sevgi olumlu şeyleri görmenizi kolaylaştırır, kusur bulmayı zorlaştırır.

Aşkın gözü kördür, derler çünkü aşık emek harcar ve tüm emeklerin boşa gitmesi riskini alır.

Gerçekçi olun imkansızı isteyin, Aşk Olsun; aşk iyilik hali olsa da rahatlık yeri değildir, kendiliğinden gelen bir şey hiç değildir. Aşk’a düştüğümüz doğrudur. Görmeyenin, bilmeyenin, arzulamayanın düştüğünün, aşk olduğu söylenebilir mi? Asıl aşk diye bir şey yoktur, AŞK vardır ve onu kaybedebilirsiniz. Her aşk, gizlisinde bir ayrılık taşır ama siz sonsuz bir aşk isteyin, bunun için çabalayın.

Fırsatları kollayın, Aşk Olsun; ona onu sevdiğinizi ifade etmek için fırsatları kollayın çünkü diliniz ne kadar sevgi doluysa yüreğinizde de o kadar sevgi olacaktır. “Kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.” diyerek, Mevlana tersinden söylemiş.

Sözünüzü tutun, Aşk Olsun; Sevdiğiniz insana karşı sözünüzü tutmaya çalışmak, özgüveninizi arttırır. Aşk insana iyi gelir.

İyi olun, Aşk Olsun; Gezin, okuyun, izleyin, üretin. Siz eksikseniz tutkunuz da, sevginiz de eksik. İyi olun çünkü hırsın, iktidarın olduğu yerde aşk yoktur. Her bağ-ilişki aşk değildir.

Özenin, Aşk Olsun; ‘Seni seviyorum’u herkes der, ‘Seni çok seviyorum’u bazıları söyler, siz biraz daha fazlasını yapın nasıl sevdiğinizi de, sizin için ne ifade ettiğini de söyleyin.

Paylaşın, Aşk Olsun; “Zorlu olan: Kişi’nin kendi içindeki Aşk’ı yaşatmayı bilmesidir şüphesiz. Daha da zor olan: İki kişinin karşılıklı, günden güne aynı aşkı beslemeleri. Tutku’ya yaşama hakkı vermeleri.” Enis Batur’dan.

Güvenin, Aşk Olsun; aşk için kendinize-duygularınıza güvenin. Huzursuz iseniz huzursuzluğunuzda kalın. Bir manası vardır o huzursuzluğun ama öncelikle sizdeki manasını anlayın.

Kendinizi bilin, Aşk Olsun; kendini bilmeyen başkasını bilemezmiş. Durumunuzu, onurunuzu, kişiliğinizi bilmezseniz, yol arkadaşınızı bilemezsiniz.

Duygularınıza sahip çıkın, Aşk Olsun; duygularınızın sahibi sizsiniz, aşık olursunuz, aşık edilmezsiniz. Böylece kimseyi de kendinize aşık edemezsiniz, öyle güzel seversiniz ki, aşka kestiğinizde, sevecek kalp sizi bulacaktır.

You may also like...