10 Maddede Toplumsal Şiddet(Travma) Olaylarını Çocuklarınıza Nasıl Anlatabilirsiniz?

Toplumsal şiddet olayları sadece olaya maruz kalanlar için değil izleyenler, bilenler için de “travma”tik olabilir. Peki çocuklarınıza 10 maddede toplumsal şiddet olaylarını nasıl anlatabilirsiniz?

1. Yetişkinler için olduğu kadar güven duygusunun kaybı, çocuklar için de en belirgin yaşantıdır. Kendi ve çocuğunuzun rutinini bozmamaya özen gösterin. Rutin, hayatın devamlılığına dair önemli bir mesajdır.

2. Saldırı hakkında konuşun nadiren olduğunu söyleyin ancak bir daha olmayacak demeyin. Resimler, videoları izlememesini isteyin(siz de izlemeyin) ancak bilgi edinmelerinin önüne geçmeyin.

3. Çocuğunuzun sorularına cevap vermeyi ertelemeyin, en azından soruları ciddiye alarak bilmediğinizi öğrenince cevap verebileceğinizi iletin. Merak etmediği durumlar ve ayrıntılar hakkında bilgi vermeyin.

4. Tutarlı olun, kaygılı iseniz “yok bir şeyim” demeyin, endişeniz olduğunu ama çözüm aradığınızı söyleyin, fikirlerinizi paylaşın. Daha önce buna benzer deneyiminizi, nasıl baş ettiğinizi anlatabilirsiniz.

5. “Korkma/Korkacak ne var…” ya da “Merak etme geçecek” ya da “Ne yaşadığını biliyorum” gibi sözler işe yaramayacaktır. Yanında olduğunuzu hissettirin, dinleyin, sabırlı olun, konuşmak istemezse dinlemek için hazır olduğunuzu belirtin.

6. Daha uzun olmasa da daha kaliteli zaman geçirmeye çalışın.

7. Kendi kararlarını alması için cesaretlendirin.

8. Travma konusunda okuyun bilgilenin, korku, üzüntü, öfke hissedebileceğine dair bilgilendirin.

9. Yaşananları kişiselleştirmeyin, çocuğunuz her şeye rağmen tepki verebilir, başarısız ve beceriksiz olduğunuz için olmadığını kendinize hatirlatın.

10. Tüm bu yaşanılanlardan etkilenebileceğinizi unutmayın. Bir yetişkin olarak siz duygularınızı ve dışavurumlarınızı kontrol edemiyorsanız çocuğunuzla travmatik olay üzerinde konuşmayınız. Sizin de yardım almanız gerekebileceğini kabul edin.

You may also like...